Налични курсове

prof MomekovПроф. Георги Момеков, дф е председател на Българското научно дружество по фармация и ръководител на катедра "Фармакология, фармакотерапия и токсикология" при Фармацевтичен факултет на МУ, София. Признат експерт в своята област, проф. Момеков се утвърди като един от един от най-уважаваните специалисти по време на пандемията от COVID-19.Темата 




„Противовирусни продукти срещу COVID-19“ има за цел да представи научен поглед върху темата COVID-19, която е все още актуална поради изключителната адаптивност на вируса и способността му да мутира. След подробен преглед на спецификите на вируса (жизнения цикъл и терапевтичните мишени, еволюция на вирусните варианти) и стратегиите за лекарствен дизайн, магистър-фармацевтите ще се запознаят с наличните съвременни терапевтични възможности за лечение на COVID-19. Особено внимание се отделя на поведението и ползите от терапията при рисковите групи пациенти, като са представени като данни от клиничната програма, така и последни данни от реалната практика, свързани с лечението на COVID-19.

Настоящото обучение е акредитирано от Комисията по качество на БФС с 2 (две) кредитни точки

Кредитните точки се вписват в регистъра на БФС след успешно преминаване на теста, приложен по-долу и заплащане на 2 лв. (съответстващи на 2 кредитни точки) по банков път, по сметката на Българския фармацевтичен съюз, или в брой в офиса на БФС.


Белодробната артериална хипертония е патологично състояние на повишаване на средното налягането в белодробната артерия. Като хипертония се разбират стойностите над 25 mmHg в покой. За развитието ѝ са отговорни много фактори, някои са вродени, други придобити последици на хронични или професионални заболявания.

Белодробната хипертония представлява ограничаване на кръвотока на белодробната артерия и увеличаване на съдовото съпротивление като последица от това. Резултатът от това натоварване на белодробния кръвоток е увеличаване на насрещния товар към дясна сърдечна камера. Застоят е в следната последователност - увеличено белодробно налягане, увеличено пълнене на дясна камера - задебеляване и в последствие дилатация на дясна камера.


Настоящата тема е акредитирана с 2 /две/ кредитни точки


Системният лупус еритематозус (СЛЕ) е хронично, възпалително, автоимунно заболяване. Това означава, че имунната система на организма е „небалансирана“, което води до производството на автоантитела, насочени към здравите тъкани на самия организъм в допълнение към производството на антитела за защита срещу инфекции. С течение на времето болестта може потенциално да засегне много различни органи и тъкани в организма. Обикновено при хората с лупус се редуват периоди на заболяване, наречени „обостряния“, и периоди на относително отшумяване или „ремисия“.

Целите на лечението при СЛЕ са постигане и поддържане ремисия на заболяването, предотвратяване на обострянията и предотвратяване на органната увреда, като по този начин се подобри качеството на живот на хората с това заболяване.


Настоящата тема е акредитирана с 2 /две/ кредитни точки




Астма и ХОББ са обструктивни болести, които се характеризират с хронично възпаление на дихателните пътища. Те се различават една от друга по отношение на модела на възпаление и рисковите фактори. Широкото им разпространение и високите директни и индиректни разходи свързани с тях ги правят заболявания с голяма социална значимост.


Настоящият курс е акредитиран с 8 /осем/ кредитни точки

Астмата е хронично възпалително заболяване на дихателните пътища, чието проявление е резултат от взаимодействието на фактори на околната среда и генетични фактори. Заболяването се характеризира с вариабилна и обратима обструкция на дихателните пътища, възпаление, свръхпроизводство на мукус и свръхреактивност на дихателните пътища, която води до чести и повтарящи се епизоди на хриптене, задух, стягане в гърдите и кашлица. Хроничната астма води до патологични прогресивни изменения на дихателните пътища, което води до частично обратима или необратима обструкция. Поради различната етиология и патофизиологична характеристика на възпалителния процес, различните фенотипове астма се повлияват от различни терапевтични подходи.


Настоящата тема е акредитирана с 2 /две/ кредитни точки


ХОББ е предотвратимо и лечимо заболяване, най-често свързано с тютюнопушене, което се характеризира с ограничаване във въздушния поток, което не е напълно обратимо.  Клиничната картина на ХОББ е свързана с прогресиращи промени в белодробната функция, симптоми и екзацербации (дефинирани като влошаване на симптоматиката), които значимо повлияват качеството на живот на пациентите и тяхната преживяемост.


Настоящата тема е акредитирана с 2 /две/ кредитни точки


През последните години резистентността на микроорганизми към антимикробните средства се превърна в един от най-значимите и сериозните проблеми за медицината и общественото здравеопазване. В световен мащаб нарастващата антибиотична резистентност води до повишена заболеваемост и смъртност, както и до увеличаване на себестойността на лечението. Нарастването на резистентността към клинично важни антибиотици в последните няколко години още повече затруднява борбата с причинителите на инфекциозни болести.



Хроничната венозна болест на долните крайници е едно от най-разпространените заболявания в индустриално развитите страни на Европа и Северна Америка. Според някои източници ХВБ обхваща между 15% и 40% от възрастното население в Европа, а според други засяга от 2% до 56% от мъжете и от 1% до 60% от жените.

Настоящата тема е акредитиранa с 5 /пет/ кредитни точки

Обучението разглежда от практическа гледна точка здравния проблем констипация и дава ценни насоки за фармацевтите кои видове лаксативи от предлагащите се на българския пазар да препоръчват на пациентите в аптеката, в зависимост от индивидуалните нужди на всеки пациент.

„Любовта е като болката в гърба. Не се вижда на рентген, но знаеш, че е там.“Джордж Бърнс (американски комик)

Болки в гърба не представляват обособено заболяване, а са симптом на множество различни заболявания, като в много от случаите етиологията остава неизвестна. Възникват във всяка част на гърба (шийната, гръдната или лумбосакралната), но най-често – в кръста.

Болестността от болки в кръста достига до 80% от населението, а заболеваемостта до 5% годишно. Болестността от болки в шията е малко по-ниска. Нараства от 30 годишна възраст нататък, за да достигне своя максимум около 55 – 64 години.


…измъчен да блуждая, търся сън
в блажената прегръдка на леглото“

Уилям Шекспир

Сонет XXVII

Сънят е част от естествения ни биоритъм, на който в една или дpyгa степен са подчинени организмите. Около 1/3 от живота на човек преминава в сън. Той e особено важен за възстановяването ни. Липсата му може да затрудни възприемането, запаметяването, креативността, да засегне и имунната система.

За болестите на съня и тяхната диагностика ще ви запознае  проф. д-p Иван Стайков, д.м., началник на Клиниката по неврология и медицина на съня в „Aджибaдeм Cити Клиник Болница Toкyдa". 


Въпреки действащите мерки за контрол на тютюна, в периода от 1990 г. до 2017 г. в България тютюнопушенето остава един от най-важните рискови фактори за развитие на заболявания, свързани с пушенето, каквито са сърдечносъдовите, респираторните и раковите заболявания. Според данни на СЗО, над 1 млрд. души по света ще продължат да пушат до 2025 г. Налице е необходимост от допълнителни подходи за намаляване на вредата от тютюнопушенето, които могат да допълнят действащите мерки за контрол на тютюна, като един такъв подход е възприемане на концепцията за намаляване на вредата, която се прилага успешно в много други области.


Какво ще научите?

Практически насоки и лесно приложими съвети относно: 

  • Изграждане на дългосрочна връзка пациент - фармацевт;

  • Подобряване на ангажираността към терапията на пациента;

  • Постигане на по-добри резултати за аптеката;

  • Как добре разпознаваеми брандове могат да допринесат за това;


Краткосрочните благоприятни ефекти от спиране на пушенето се запазват 6 месеца след преминаване от цигари на системата за нагряване на тютюн. За пет от осем биомаркера за клиничен риск от развитие на заболявания, свързани с тютюнопушенето, когато 70% от употребата на тютюн e чрез СНТ, процентът е 40% от ефекта на спиране на пушене. За тези потребители на СНТ, чиито уринен тест показва, че вероятно са спрели да пушат, над 2/3 от ефекта при спиране на пушенето се запазва при седем от осемте биомаркера за потенциална вреда. Това показва, че преминаването на СНТ има потенциал да намали риска от развитие на заболявания, свързани с пушенето при пушачите, които в противен случай биха продължили да пушат цигари.

Медицински университет „Проф. д-р Параскев Стоянов“ − Варна и Български фармацевтичен съюз (БФС) имат удоволствието да поканят представители на фармацевтичното и медицинското съсловия, фармацевтичните и козметични компании, фирмите за медицински изделия, дентално здраве, водещите експерти във фармацевтичната практика, както и преподаватели, специализанти, докторанти и студенти да участват в Седми Фармацевтичен Бизнес Форум и научно-практическа конференция, който се проведе онлайн в периода 22-23 октомври 2021 г.

Антидопинговият център е национален орган към Министъра на младежта и спорта, създаден за осъществяване на допингов контрол и превенция на използването на забранени субстанции и методи в спорта.

Забранителният списък на Световната антидопингова агенция е задължителен Международен стандарт като част от антидопинговите програми.

В рамките на постоянното осъвременяване на професионалните знания и умения на магистър-фармацевтите е подготвен обучителен модул, който да опресни и допълни познанията относно Българската система за верификация на лекарствата и законодателната рамка в Европа и България. Модулът предлага редица примери и практически аспекти на верификацията на лекарствата, които да подпомогнат ежедневната работа на магистър-фармацевтите.

От 9 февруари 2019 г. с въвеждане на Единната система за верификация на лекарствата в Европа се гарантира произходът и качеството на предписаните лекарства, които пациентите получават. Системата работи стабилно вече над 2 години във всички страни от ЕС.

Нагреваемите тютюневи изделия (НТИ) са нов вид тютюневи изделия, разработени и научно анализирани с цел намаляване на вредата от тютюнопушенето за пълнолетните пушачи, които в противен случай биха продължили да пушат цигари. Според научните изследвания по-голямата част от вредните и потенциално вредни вещества (ВПВВ), установени в цигарения дим, се образуват при топлинния разпад на тютюна при неговото горене. Нагреваемите тютюневи изделия на Фипип Морис Интернешънъл (ФМИ) са разработени така, че да образуват аерозол, съдържащ никотин, чрез нагряване на тютюна до температури, които са достатъчно високи, за да позволят отделяне на никотин и аромати от тютюна, но и достатъчно ниски, за да не протича процес на горене на тютюна. Идеята на подхода „нагряване без горене“ е, че нагряването на тютюна, без той да гори, значително  намалява нивото на образуваните ВПВВ, като същевременно запазва сетивното преживяване за пълнолетните пушачи.

В следващото обучение „Базирана на доказателства фармакотерапия с природни локални аналгетици“ с лектор проф. Георги Момеков, ще може да се запознаете с механизма на болкоуспокояващото действие на розмариновото масло, какво представляват традиционните растителни лекарствени продукти, одобрени от ИАЛ и  в какво те се различават от други неодобрени от ИАЛ продукти за локално приложение при болка.

Ще се запознаете и с  клиничните доказателства за болкоуспокояващия ефект на крем с розмариново масло и приложението на крема с розмариново масло при различни типове ставна и мускулна болка.

Пушенето причинява редица сериозни заболявания включително сърдечносъдови заболявания, рак на белия дроб и хроничната обструктивна белодробна болест, като тютюневият дим се счита за причинител на близо шест милиона смъртни случаи годишно. Отказът от пушене е най-ефективната стратегия пушачите да намалят риска от вредни последствия и заболявания, и от много години основните стратегии за намаляване на вредата, свързана с тютюнопушенето, поставят ударението върху предотвратяване на пропушването и насърчаване на отказа от пушене.

За ускоряване на спада на тютюнопушенето и свързаната с него вреда за населението, все повече се налага подходът на намаляване на вредата от тютюна, който се основава на преминаването на пушачите на доказано по-малко вредни тютюневи и никотинови изделия с потенциал за намаляване на вредните последствия от пушенето, които в същото време са приемлив заместител на цигарите за настоящите пълнолетни пушачи. Материалите, включени в този модул представят някои от методите и резултатите от научните изследвания в подкрепа на потенциала за намаляване на риска.

  1. Научни доказателства за намален риск: подходът за оценка на Филип Морис Интернешънъл (ФМИ)

  2. Аерозолът, образуван от Системата за нагряване на тютюн, не е дим

  3. Качество на въздуха в затворени помещения

Обучителният курс разглежда въпроси, свързани с:

  • Тютюнопушенето като световна пандемия
  • Пушат ли българите и българските деца
  • До какво води тютюнопушенето
  • Какви са типовете пушачи
  • Никотинизъм и стадии на никотинизма
  • Съвременни възможности за справяне с тютюнопушенето и ролята на медицинските специалисти
  • Рисковите фактори за най-разпространените хронични заболявания
  • Връзката между замърсяването на въздуха и тютюнопушенето; влиянето, което оказват върху белите дробове
  • Защо е трудно да се откажат цигарите       
  • Фармакотерапия за спиране на цигарите, основана на проучвания и доказателства
  • Как фармацевтът може да спаси години човешки живот


Биотехнологиите са свързани със сериозните открития в последните десетилетия в познанието за биологичните процеси на молекулярно и на генетично ниво. Понастоящем в процес на клинични изпитвания са над 400 биотехнологични лекарства за лечение на повече от 200 тежки заболявания, включително различни видове рак, болест на Алцхаймер, сърдечно-съдови заболявания, диабет, множествена склероза, СПИН и артрит.

Настоящия курс цели изграждане на професионални умения и компетентност на магистър-фармацевтите в областта на биотехнологични и биоподобни лекарствени продукти, научните принципи на създаване, одобрение и контрол на безопасността, както и положителна нагласа у пациентите за отговорно придържане към лечението с тях.


ДОБРЕ ДОШЛИ В АКАДЕМИЯ БИОТЕХНОЛОГИИ! Поздравяваме Ви, че взехте решение да участвате в този курс, посветен на биотехнологиите и биологичните лекарства! Курсът е създаден за да повиши Вашите познания относно тази област на науката, която има все по-голяма роля в медицината и по-специално в лечението на редица социално значими заболявания – автоимунни, хематологични и онкологични. Надяваме се, че курсът ще бъде полезен за Вас и Ви желаем успех!

Фалшифицираните лекарства представляват все по-голям риск в световен мащаб. За да предотврати навлизането и разпространението на фалшифицирани лекарства в законната дистрибуторска верига фармацевтичният сектор обединява усилията си в разработване на система за верификация, която да може да проверява дали лекарствените продукти са автентични. Системата има за цел да се съобрази с новите изисквания на ЕС за предотвратяване навлизането на фалшифицирани лекарства и да осигури снабдяването на пациентите с автентични лекарствени продукти.

В този курс ще научите на какви изискванията трябва да отговарят аптеките и какво трябва да знаят фармацевтите във връзка с прилагането на Директива 2011/62/ЕС (bg) от 8 юни 2011г. и Делегиран Регламент (ЕС) 2016/161 на Комисията (bg) от 2 октомври 2015г.

Курса "Превенция и защита от домашно насилие" цели обучение на медицински специалисти, магистър-фармацевти, за разпознаване на симптомите на сексуално посегателство и домашно насилие над деца и възрастни, уязвими групи. Запознаване с правната и институционална на защитата и превенцията от домашно насилие.

Настоящият курс е създаден във връзка с изпълнение на Националната програма за превенция и защита от домашно насилие от 2016г., и РМС 905 от 27 октомври 2016г.

 

 Гл. ас. д-р Илиян Тодоров, д.м.

 

 Проф. Д-р Мариета Георгиева, д.м.

 

 


Курсове